DETERJAN HAMMADDELERİ

Yeğenler Kimya, müşterilerine çok kapsamlı deterjan ve temizlik ürünleri yelpazesi sunmaktadır.

ÜRETİM BEKLENTİLERİNİZE TAM KARŞILIK GELEN HAMMADDELER
Kaliteden ödün vermeden üretim maliyetlerini düşürecek hammedde arayışlarımızın sonuçlarını müşterilerimizle paylaşmaktayız. Satış ekibimiz, aşağıdakiler dahil olmak üzere Yeğenler Kimya ürün listesinde sunulan ürünleri müşterilerle tanıştırabilmek için gerekli olan bilgi ve tecrübeye sahiptir:

Yüzey Aktif Maddeler
Anyonikler
Noniyonikler
Amfoterler
Özel Yüzey Aktif Maddeleri
Kalınlaştırıcılar
Biyositler
Parfümler
Boyalar

 

Ürün İsmiCas NumarasıKullanım Alanları

ACTİVE DGR 

Cas No  : 26183-52-8

Yağ Çözücü, Çok amaçlı Genel Temizlik formüllerinde 

AKRİLİK ASİT

Cas no  : 79-10-7

Organik ve kuvvetli bir  asittir. Plastikler, kaplamalar, yapıştırıcılar, boya ve cila gibi bir çok maddenin üretiminde kullanılmaktadır.

ASETİK ASİT (% 80- % 100)

Cas no  : 64-19-7

Kauçuk imalatında koagülatör olarak ve boya ve deri sanayinde kullanılmaktadır. Vinil Asetat üretiminde,gıdada, Çözücü olarak, Kimyevi madde üretiminde, pH ayarlayıcısı olarak kullanılmaktadır

ATMP (Aminotrimetilenfosfonik Asit)

Cas no  : 6419-19-8

Soğutma suyu muamelesi, kazan suyu muamelesi, endüstri ve kurumsal temizlikte, yağalanı su muamelesi ve genel amaçlı metal iyon kontrolünde kullanılır.

BETAİN % 35   (Cocamidopropylbetaine)

Cas no  : 107-43-7

Temizleme özelliği de olan iritasyon düşürücü

BETAİN % 45   (Cocamidopropylbetaine)

Cas no  : 107-43-7

Temizleme özelliği de olan iritasyon düşürücü

BONCUK KOSTİK

Cas no  : 1310-73-2

İnorganik ve organik kimya endüstrisinde; kağıt hamuru ve kağıt endüstrisinde, tekstil endüstrisinde; aluminyum endüstrisinde; gıda endüstrisinde, deterjan ve sabun endüstrisinde, zirai kimyasallar endüstrisinde, boya endüstrisinde, ilaç endüstrisinde, petrol rafineri endüstrisinde, su arıtma endüstrisinde nötralize edici ajan ve kimyasal ayıraç olarak kullanılan güçlü bir bazdır.

BUTİL GLİKOL  ( Etilen Glikol mono n-butil eter )

Cas no  : 111-76-2

Kaplama endüstrisi, deri boyaları için baskı mürekkeplerinde solvent olarak, metal yüzeylerden yağ gidermek için, yağları delme ve kesmede bir bileşen olarak, butil glikol asetat üretiminde başlatıcı madde olarak kullanılmaktadır.

BUTİL Dİ GLİKOL

Cas no  : 112-34-5

Kaplama endüstrisi, deri boyaları için baskı mürekkeplerinde solvent olarak, metal yüzeylerden yağ gidermek için, yağları delme ve kesmede bir bileşen olarak, butil glikol asetat üretiminde başlatıcı madde olarak kullanılmaktadır.

BUTİL POLİ GLİKOL 

Cas no  : 143-22-6 

 

COCO YAĞI ASİDİ (Coco Fatty Acid )

Cas no  : 61788-47-4

çözücü ve emülgatör olarak deterjan formüllerinde kullanılır

COCOAMİD  DEA, %85

Cas no  : 68603-42-9

Köpük stabilizasyonu ve kıvam amaçlı

DEA  ( Dietanolamin )

Cas no  : 111-42-2

korozyon inhibitörü olarak kullanılır

DEG  (Di etilen glikol)

Cas no  : 111-46-6

Doymamış poliester reçinelerinin üretiminde, poliüretan ve plastikleştiricilerde kullanılır. Nem tutucu ve dehidrasyom ajanları, poliester polyolleri ve yağlayıcı ve çiftleşme ajanları olarak, doğal gaz için dehidrasyon ajanı olarak, tekstil boyama ve baskıda solvent, esterlerin üretimi için hammadde olarak ve petrol rafinasyonunda aromatikler için seçici solvanet olarak kullanılır. Tütün endüstrisinde bir nem tutucu olarak be yapıştırıcı, kağıt,sellofan ve mantar tıpa muamelesinde kullanılır.

DPG (Di propilen glikol)

Cas no  : 25265-71-8

Baskı mürekkebi endüstrisinde solvent olarak, ıstampa mürekkepleri için solvent olarak, deri endüstrisinde yardımcı olarak, su/yağ sistemlerinde çözücü olarak, emülsiyon boyalar da kullanılmaktadır.

DMDM H

Cas no  : 6440-58-0

deterjanda koruyucu olarak kullanılır

DPM di propilen glikol mono metil eter )

 Cas no  : 252-104-2

Selüloz vernikleri veya alkid reçine boyaları gibi kaplama sistemlerinde, solvent fazın komponenti olarak, Boya soyucu (uzaklaştırıcı)da bir katkı olarak, Mürekkeplerde, Plastikleştici olarak kullanılabilen esterlerin üretimi için başlangıç maddesi olarak kullanılmaktadır.

DTPMP (Dietiltriaminpentametilenfosforik Asit )

 Cas no  : 15827-60-8

Genel amaçlı bir kabuk önleyicidir; Soğutma suyu muamelesi, peroksit ağartma stabilizasyonu ve deterjan formülasyonlarında kabuklaşma kontrolü, endüstriyel ve kurumsal temizleyicilerde ve geotermal su muamelesi de kullanılmaktadır.

EDTA  (Etilen Diamin Tetra Asetik Asit(Sodyum tuzu)

 Cas no  : 60-00-4

Su yumuşatmak  ve toprak alkali ve ağır metal safsızlıkları uzaklaştırmak için, ev ve endüstriyel temizleyicilerde kullanılır.

ESTERQUART % 90 

 Cas no  : 91995-81-2

Yumuşatıcı hammaddesi

GLİSERİN - FARMA 

 Cas no  : 56-81-5

Gliserin kozmetiklerde, ilaçlarda, diş macununda, esterlerde, sıvı sabunlarda, tütün ürünlerinde, gıda ürünlerinde kullanılmaktadır.

HEDP

 Cas no  : 7414-83-7

Soğutma suyu muamelesi, kazan suyu muamelesi, endüstri ve kurumsal temizlikte ,yüzme havuzu leke önleyici, kişisel bakım ürünleri ve genel amaçlı metal iyon kontrolünde kullanılır.

HİDROJEN PEROKSİT % 50

Cas no  : 7722-84-1

Tekstil sektöründe kumaş ve ham bezin ağartılmasında, kağıt ve kağıt hamuru sektöründe, kimya sektöründe, gıda sektöründe süt ve meyve suyu gibi içeceklerin kutularının sterilizasyonunda ve koruyucu olarak sütün içinde, ilaç sektöründe lokal mikrop öldürücü (antiseptik) olarak ve kontak lens temizleyicisinde, kozmetik sektöründe saç rengi açmada ve saç boyasında; maden sektöründe çeşitli madenlerin zehirleyici etkilerinin giderilmesinde, metalurji sektöründe metalik yüzey oluşturmada, havuz kimyasalları sektöründe dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır.

İPA

Cas no  : 67-63-0

Selüloz nitrat , Selüloz asetat,butirat ve selüloz asetat propiyonat için yüksek potansiyel solvent gücü onu verniklerde,mürekkep ve incelticilerde kullanışlı yapar. Su bazlı akrilik boyalarad en iyi inceltici izo propil alkoldür. Temizlik ve İlaç sanayinde kullanımı mevcuttur.

KTPP (Potasyumtripolifosfat, %50)

Cas no  : 7320-34-5

Suda çok çözünür, orta alkalilikte çözeltiler verir.Lateks emülsiyon boyalarında pigment dağılımını sağlar.Sıvı deterjan formülasyonlarında yer alır. Süspanse edici ajan olarak kullanılmaktadır.Diğer kullanımları su muamelesi, boyalar ve kauçuktur.

LABSA  (Lineer Alkil Benzen Sülfonik Asit)

Cas no  : 27176-87-0

Sentetik deterjan endüstrisinin ana hammaddelerindendir. Çamaşır, bulaşık makinası toz deterjanları, deterjanjelleri, sıvı sabunlar, temizleme tozları, yağlı sabunlar vb. gibi.

LESİTİN 

Cas no  : 8002-43-5

Genellikle gıda da emülgatör olarak kullanılmaktadır

MEA  ( Monoetanolamin )

Cas no  : 141-43-5

nötralize ajan olarak kullanılır

MEG  ( Mono etilen glikol  )

Cas no  : 107-21-1

Çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Poliester lif, elyaf, PET reçinesi, yüzey kaplayıcılar, alkid ve doymamış poliester üretiminde kullanılan bir hammaddedir. Otomotiv sektöründe ise antifriz olarak kullanılmaktadır.

MPG  ( Mono propilen glikol )

Cas no  : 57-55-6

Unlu mamüllerdeki formülasyonlarda yaygın olarak kullanımı vardır.Aroma ve Esans sanayinde; ilaç ve kozmetikte kullanılmaktadır. Teknik kalitede olan formu; poliüretan plastikler ve poliester reçineler için önemli bir maddedir.

NONİYONİK NP 4

Cas no  : 127087-87-0

Nonilfenol deterjan, boya, böcek öldürücü ilaçlar, kişisel bakım ürünleri ve plastiklerde kullanılan non-iyonik yüzeyaktif maddeler nonilfenol eksoksilatların üretiminde genellikle bir ara madde olarak kullanılır.

NONİYONİK NP 6

Cas no  : 127087-87-0

Nonilfenol  deterjan, boya, böcek öldürücü ilaçlar, kişisel bakım ürünleri ve plastiklerde kullanılan non-iyonik yüzeyaktif maddeler nonilfenol eksoksilatların üretiminde genellikle bir ara madde olarak kullanılır.

NONİYONİK NP 10

Cas no  : 127087-87-0

Nonilfenol  deterjan, boya, böcek öldürücü ilaçlar, kişisel bakım ürünleri ve plastiklerde kullanılan non-iyonik yüzeyaktif maddeler nonilfenol eksoksilatların üretiminde genellikle bir ara madde olarak kullanılır.

NONİYONİK NP 40

Cas no  : 127087-87-0

Nonilfenol  deterjan, boya, böcek öldürücü ilaçlar, kişisel bakım ürünleri ve plastiklerde kullanılan non-iyonik yüzeyaktif maddeler nonilfenol eksoksilatların üretiminde genellikle bir ara madde olarak kullanılır.

NTA  ( Nitrilotriasetik Asit (Sodyum tuzu)

Cas no  : 139-13-9

Su yumuşatıcısı, buhar kazanı pulcuklarının çözülmesi, Deterjanlarda yıkama proseslerinde kalıntısız yüzey aktiflerin katılmasını sağlar. Sabunu küf oluşumundan (bozulma ve kokma) ve renk kaybından alı koyar.

OLEİK ASİT 

Cas no  : 67701-06-8

Sabun yapımında, cila üretiminde, deri tekstil alanında kullanılır

PAYET KOSTİK

Cas no  : 1310-732

İnorganik ve organik kimya endüstrisinde; kağıt hamuru ve kağıt endüstrisinde, tekstil endüstrisinde;aluminyum endüstrisinde; gıda endüstrisinde,deterjan ve sabun endüstrisinde, zirai kimyasallar endüstrisinde, boya endüstrisinde, ilaç endüstrisinde, petrol rafineri endüstrisinde, su arıtma endüstrisinde nötralize edici ajan ve kimyasal ayıraç olarak kullanılan güçlü bir bazdır.

PBTC

Cas no  : 37971-36-1

Endüstriyel su muamelesi ve kazan sistemlerinde çökme ve kalsiyum pul oluşumunu önleme amacıyla dizayn edilmiştir. Klor kararlıdır. Klor bulunan ortamlarda çok iyi iyon tutucudur.

PM  ( metoksi propanol; propilen glikol, metil eter )

 

Baskı boyalarında, kaplama endüstrisinde, dolma kalem mürekkeplerinde, yol işaretleme boyaları için solvent faz komponenti, Stampa-pad mürekkebinde solvent olarak, Temizleyicilerde katkı olarak, Ahşap vernik kimyasallarında kullanılmaktadır.

Cas no : 107-98-2

POTAS KOSTİK

Cas no : 1310-58-3

Süt ürünlerinde nötralizasyon amaçlı kullanılmaktadır. Arap sabunu üretiminde ve gübre yapımında kullanılmaktadır. Stearik Asit ve sud kostikten elde edilen traş sabunlarına potasyum hidroksit ilavesi ile sabunun daha iyi köpürmesi sağlanır. Pillerde elektrolit olarak yer almaktadır.

SİTRİK ASİT - MONOHİDRAT 

Cas no : 5949-29-1

Gıda, Meşrubat, Kişisel bakım ürünlerinde, deterjan ve temizleyicilerde ve endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır.

SLES  % 70  ( Sodium Laureth sulfate, %70 )

Cas no : 9004-82-4

Temizleme amaçlı, köpüğü yüksek yüzey aktif

SÜLFAMİK ASİT

Cas no : 5329-14-6

Sağma işlemlerinde, süt, bira ve şeker fabrikalarında ve kağıt değirmeninde kullanılan temizleyici ajan; pul giderici ve temizleyici olarak, kiraç tortularının uzaklaştırılması ; metal dekopaj, galvanizleme ve elektro-rafineri işlemlerinde; tatlandırıcıların üretimi için hammadde olarak, boyar madde ve pigment üretiminde nitrit diazotizasyonun uzaklaştırılması; esterleşme proseslerinde bir katalizör; boyama ve diğer sistemler için pH ayarlayıcı olarak kullanılır.

STPP ( Sodyumtripolifosfat )

Cas no : 7758-29-4

Diş macunu, sabun ve deterjanlarda temizleme kabiliyetini iyileştirmek için kullanılmaktadır. Sabun ve Detarjanda ayrıca yapılandırıcı bir dolgu maddesidir. STPP'nin suyun sertliğini giderici ve kiri çamaşırdan kopararak , bünyesine bağlama özelliği vardır.

SODYUM META SİLİKAT PENTA HİDRAT

Cas no  : 10213-79-3

Endüstriyel ürünler için hammadde, Deterjanlarda, Yapışkanlarda Yüzey kaplama, Kağıt Hamuru ve kağıt imalinde, Arıtılmış petrolü geri kazanmada, Seramik ürünlerde kullanılmaktadır. 

TARTARİK ASİT

Cas no  : 87-69-4

Çözünürlüğü yüksek bir asittir. Asitlik düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Kendine has aromasından dolayı tercih edilmektedir. Kuvvetli mayhoş bir tada sahiptir. Meyvelerde doğal olarak bulunmaktadır. Şarap üretiminde nötralizasyon veya pH düzenleyici olarak kullanılır.

TEA % 85 ( Tri ethanol amine  )

Cas no  : 102-71-6

pH düzenleyici, asit nötralizasyonunda kullanılır.

TEA % 99 (Tri ethanol amine)

Cas no  : 102-71-6

pH düzenleyici, asit nötralizasyonunda kullanılır.

TKPP  (Tetra Potasyum Pirofosfat)

Cas no  : 7320-34-5

Suda kolaylıkla çözülür ancak alkolde çözülmez. Deterjan ve gıda sanayinde kullanılmaktadır.Su yumuşatıcı, metal temizleyici ,sabun ve deterjan yapılandırıcı; ayırma ajanı metalleri elektroçöktürme ; emaye geliştirme, kalay (teneke) kaplama; çini (seramik) kili saflaştırma; boyama, sentetik kauçuk üretimi gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.