GÜBRE VE ZİRAİ İLAÇ HAMMADDELERİ

yegenler-gubre-ve-zirai-ilac-hammaddeleri-banner

 

Ürün İsmiCAS NoKullanım Alanları

2 ETİL HEKSANOL

Cas no  : 104-76-7

Pvc reçine üretiminde kullanılacak plastifiyan üretiminde; boya ,tekstil kimyasalları, mürekkep, kağıt, kauçuk, yağ ve köpük önleyici ajan olarak kullanılmaktadır.

ADİPİK ASİT

Cas no : 124-04-9

Adipik asidin % 90 nı sanayide hekzametilendiaminle polikondensasyonuyla naylon üretimi için tüketilmektedir. Adipik asit plastikleştirci ve yağlayıcı komponentlerin üretiminde kullanılır. Kağıt kimyasalları endüstrisi için ıslak kuvvetli reçinelerin üretiminde ve sentetik yağlayıcılar ve yağların üretiminde kullanılır.

AKRİLİK ASİT

Cas no  : 79-10-7

Deterjan yardımcıları, organik sentez, boya,vernik ve mürekkepler için kopolimer emülsiyonları; deri, tekstil, dokuma olmayan kumaşlar için dispersiyonlar, yapıştırıcılar, temizlik ve cila ürünleri, plastik ve sentetik reçineler, sentetik kauçuk ve latekslerde kullanılır.

AMİNO ETİL ETHANOL AMİN (AEEA)

Cas no  : 111-41-1

Kumaş yumuşatıcılar, yakıt katkıları ve yağları, tekstil katkı maddeleri, yüzeyaktiflerde kullanılır

ASETİK ASİT (% 80 - %100)

Cas no  : 64-19-7

Vinil asetat üretiminde, Asetik anhidrit üretiminde, gıdada, kimyevi madde üretiminde, pH ayarlayıcısı tekstil, kozmetik, gıda, deri, ilaç sektörlerinde kullanılmaktadır.

BENZİL ALKOL

Cas no  : 100-51-6

Ana uygulamalar; boya çözücü , mürekkep çözücü, pleksiglas çözücü, fotografik geliştirme ajanı, ilaç, sentetik reçine çözücü, merhem veya sıvı ilaç, tükenmez kalem yağı, halı yağ çözücü için kullanılır.

BENZOİK ASİT

Cas no : 65-85-0

En çok kullanıldığı alanlar meyve suyu, marmelat, reçel, gazlı içecekler, turşular, ketçap ve benzeri ürünlerdir. Kozmetikte kullanılır, tütün ilaçlamada ve böcek öldürücü ilaç içeriklerinde yer alır.

DEA ( Di ethanol amine )

Cas no  : 111-42-2

Yüzey aktif madde ve korozyon önleyici olarak kullanılır; Doğal gazdan hidrojen sülfür ve karbondioksiti çıkarmak için kullanılır, kozmetik ve deterjanda kullanılır.

DEG  ( Di etilen glikol )

cas no : 111-46-6

Doymamış poliester reçinelerinin üretiminde ,poliüretan ve plastikleştiricilerde kullanılır. Nem tutucu ve dehidrasyom ajanları, poliester polyolleri ve yağlayıcı ve çiftleşme ajanları olarak, doğal gaz için dehidrasyon ajanı olarak, tekstil boyama ve baskıda solvent, esterlerin üretimi için hammadde olarak ve petrol rafinasyonunda aromatikler için seçici solvanet olarak kullanılır. Tütün endüstrisinde bir nem tutucu olarak be yapıştırıcı, kağıt, selofan ve mantar tıpa muamelesinde kullanılır.

DETA  ( Di etilen tri amin )

Cas no  : 111-40-0

Asfalt katkıları, korozyon önleyiciler, kumaş yumuşatıcıları, yağ ve yakıt katkıları, mineral işleme yardımcıları, Poliyamid reçineler, yüzeyaktifler, tekstil katkı maddeleri ve ıslak dayanımlı reçinelerde kullanılmaktadır.

DIPA ( Di izo propanol amin )

Cas no  : 110-97-4

Kaplamalarda, boya çıkarcılarda, pestisit formülasyonlarında, kağıt üretiminde, antistatik ajanlarda, forografik ara ürünlerde, plastiklerde, tekstilde, poliüretan üretiminde kullanılmaktadır.

DMF  ( Di metil formamid )

Cas no : 68-12-2

Polimer ve reçine çözücüsü olarak, kimyasal reaksiyonlarda katalist olarak, elektrolit çözücüsü olarak, ekstrasyonlarda solvent olarak, üretimde hammadde olarak, yapıştırıcı ve kaplama formülasyonlarında kullanılmaktadır.

EDTA

Cas no  : 6381-92-6

Su yumuşatmak  ve toprak alkali ve ağır metal safsızlıkları uzaklaştırmak için, ev ve endüstriyel temizleyicilerde kullanılır.

EDA ( Etilen di amin )

Cas no : 107-15-3

Çamaşır suyu aktivatörü, korozyon inhibitörleri, Elastomerik elyaflar, mantar öldürücüler, yakıt katkıları, tekstil katkı maddelerinde kullanılır

FORMİK ASİT

Cas no : 64-18-6

Gıda sanayinde, ilaç sanayinde, deri sanayinde, teksil ,plastik, çelik, kağıt gibi çok çeşitli sanayide kullanılmaktadır.

FOSFORİK ASİT

Cas no : 7664-38-2

Alkolsüz içeceklerde asitleştirici, içme suyu saflaştırma ve iyileştirme; şeker rafinasyonu, maya besleyici, ilaç endüstrisi, evcil hayvan gıdasında kullanılır.

GLİSERİN

Cas no  : 56-81-5

Gliserin kozmetiklerde, ilaçlarda, diş macununda, esterlerde, sıvı sabunlarda, tütün ürünlerinde, gıda ürünlerinde kullanılmaktadır.

İZO BUTİL ALKOL (izo butanol)

Cas no  : 78-83-1

Boya ve vernik sanayinde solvent olarak, gıda endüstrisinde lezzetlendirme maddesi olarak, mürekkep imalatında ,otomobil boyalarının ve cilasının üretiminde, karbüratörlerdeki buzlanmayı önlemek amacıyla benzin katkısı olarak, plastikler, kauçuklar ve diğer dispersiyonlarda plastikleştirici madde olarak kullanılmaktadır.

İPA  ( İzo porpil alkol )

Cas no  : 67-63-0

Çözücü olarak bitkisel yağlarda ve boyalarda; fuel-oil donma önleyici olarak, verniklerde, mürekkep ve incelticilerde kullanılır. İzo propil alkol kaplama ve boya solventi olarak da bilinir. İzo propil alkol, cam temizleyicilerde, sıvı sabun ve deterjanda da kullanılır.

KALSİYUM KLORÜR

Cas no : 10043-52-4

Kalsiyum Klorür çok yönlüdür. Özellikle buz çözücü olarak kullanılmaktadır. Petrol kuyusu sondaj sıvı katkı maddesi, atık su kimyasalı olarak da kullanılmaktadır.

KALSİYUM NİTRAT

Cas no  : 10124-37-5 (anhydrous)

Kalsiyum Nitrat esas olarak tarımda azotlu gübre olarak kullanılır ve granül halde üretilir. Ayrıca Atık su ön şartlandırmasında koku emülsiyonunun önlenmesi için ve set hızlandırıcı beton katkılarında kullanılır.

 

Cas no  : 13477-34-4 (tetrahydrate )

 

MEA ( Mono ethanol amin )

Cas no  : 141-43-5

Tarım sektörüne yönelik kimyasalların üretiminde, deterjan ve ilaç sanayinde; yağ ve kir çözücü vb.temizlik ürünlerinin üretiminde, mürekkep ve tekstil sektöründe kullanılmaktadır.

MEG ( Mono etilen glikol )

Cas no  : 107-21-1

Çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Poliester lif ,elyaf, PET reçinesi, yüzey kaplayıcılar, alkid ve doymamış poliester üretiminde kullanılan bir hammaddedir. Otomotiv sektöründe ise antifriz olarak kullanılmaktadır.

MPG (Mono propilen glikol)

Cas no  : 57-55-6

Unlu mamüllerdeki formülasyonlarda yaygın olarak kullanımı vardır. Aroma ve Esans sanayinde; ilaç ve kozmetikte kullanılmaktadır. Teknik kalitede olan formu; poliüretan plastikler ve poliester reçineler için önemli bir maddedir.

POTAS KOSTİK

Cas no :1310-58-3

Süt ürünlerinde nötralizasyon amaçlı kullanılmaktadır.Arap sabunu üretiminde ve gübre yapımında kullanılmaktadır. Stearik Asit ve sud kostikten elde edilen traş sabunlarına potasyum hidroksit ilavesi ile sabunun daha iyi köpürmesi sağlanır.Pillerde elektrolit olarak yer almaktadır.

POTASYUM KARBONAT

Cas no  : 584-08-7

Yangın söndürücülerde ,sabun yapımında, cam yapımında ve suyu yumuşatmak için kullanılır.

POTASYUM NİTRAT

Cas no  : 7757-79-1

Potasyum Nitratın kullanım alanları; tarım, sanayi, güneş enerjisi tesisleri, gıda ve eczacılıkta kullanılır.

PMA (propilen glikol mono meril eter asetat)

Cas no  : 108-65-6

Çok çeşitli endüstriyel ve ticari kullanımlara sahip organik bir çözücüdür. Diğer glikol eterlere benzer şekilde, mürekkep, boya ve kaplama, baskıda taşıyıcı, çözücü olarak kullanılmaktadır.Aynı zamanda endüstriyel ve ticari bir boya çıkarıcı olarak kullanım alanı bulmaktadır.

SİTRİK ASİT

 

Cas no  : 5949-29-1 monohidrat

Gıda, Meşrubat, Kişisel bakım ürünlerinde, deterjan ve temizleyicilerde ve endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır.

 

Cas no  : 77-92-9 anhidrat

SÜLFAMİK ASİT

Cas no  : 5329-14-6

Sağma işlemlerinde, süt, bira ve şeker fabrikalarında ve kağıt değirmeninde kullanılan temizleyici ajan; pul giderici ve temizleyici olarak, kireç tortularının uzaklaştırılması; metal dekopaj, galvanizleme ve elektro-rafineri işlemlerinde; tatlandırıcıların üretimi için hammadde olarak, boyar madde ve pigment üretiminde nitrit diazotizasyonun uzaklaştırılması; esterleşme proseslerinde bir katalizör; boyama ve diğer sistemler için pH ayarlayıcı olarak kullanılır.

TEPA  (Tetra etilen penta amin)

Cas no  : 112-57-2

Asfalt katkıları, korozyon önleyiciler, kumaş yumuşatıcıları yağ ve yakıt katkıları, mineral işleme yardımcıları, Poliyamid reçineler, yüzeyaktifler, tekstil katkı maddeleri ve ıslak dayanımlı reçinelerde kullanılmaktadır.

TRİ ETHANOL AMİN (TEA  % 85 - % 99)

Cas no  : 102-71-6

Beton öğütmede yardımcı ajan olarak kullanılmaktadır. Yapıştırıcılar ve dolgu maddelerinin imalatında kullanılır. Tarım kimyasallarının imalatında kullanılır. Kozmetik ve deterjanda kullanılmaktadır.

TRİ ETİLEN TETRA AMİN (TETA)

Cas no  : 112-24-3

Asfalt katkıları,korozyon önleyiciler, kumaş yumuşatıcıları, yağ ve yakıt katkıları, mineral işleme yardımcıları, Poliyamid reçineler, yüzeyaktifler, tekstil katkı maddeleri ve ıslak dayanımlı reçinelerde kullanılmaktadır.

TIPA (Tri iso propanol amin )

Cas no :122-20-3

Endüstriyel uygulamalarda bir stabilizatör, ara madde ve bir emülsiyonlaştırıcı olarak kullanılmaktadır.